Koku ve Alışveriş İlişkisi

Kokular insanlık tarihi başladığından beri önemli bir etkiye sahiptir. Kokunun beyin üzerindeki etkileri ilk insandan itibaren hayatımızdadır. Koku hücreleri, beynin çok eski bir bölümüyle bağlantılıdır. Bu da davranışlarımızdan tutun tüm duygularımıza kadar etki etmektedir.  Kokular tüm deneyimlerimize eşlik eder. Yemek yerken dahi lezzet almamızı sağlayan kokudur. Aromayı dilimizle değil burnumuzla algılarız. Bu kadar hayatımızın içinde bir duyunun bize etkileri nelerdir?

Kokular duygularımızda, zihnimizde ve bedenimizde önemli bir etkiye sahiptir. Korkularınız, stres seviyeniz, hatta vücut ağrılarınızda dahi kokunun iyi veya kötü etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Terapi veya meditasyon egzersizlerinde koku çok ön plana çıkmaktadır; kokunun insana etkilerini fark eden tüm alanlarda koku etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Peki siz kokuların etkisinin farkında mısınız?

Alışverişin Kokuları!

Bu konu hakkında bolca araştırma yapılmıştır. Biz alışveriş&koku ilişkisi hakkında yapılmış birkaç araştırmadan bahsedelim. Öncelikle son girdiğiniz mağazadaki kokuyu hatırlamıyor olmanız muhtemeldir; fakat bilinçli veya bilinçsiz şekilde bu kokular sizi etkilemekte. 2012 senesinde Washington Üniversitesi ve St. Gallen üniversitesi ortak bir çalışma yayınladı. Kokuların alışveriş üstüne etkisini araştırdıkları çalışmada, doğru kokular kullanıldığı zaman alışverişlerin %20 arttığını literatüre kaydetmiş oldular. Chicago Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre ise güzel kokan ürünlerin %83 oranında daha çekici bulunduğu tespit edildi. Kokunun alışverişe bu kadar bariz etkileri varken, bu konuyu es geçmek büyük bir eksiklik olabilir. Özellikle rekabetin gerçekten kızıştığı son senelerde öne çıkmak için kullanılabilecek, harika bir detay.

Araştırmalarında gösterdiği üzere güzel kokular alışveriş alışkanlığı üstünde büyük bir etkiye sahip. Aromeks tam olarak burada devreye giriyor. Hem kullanıcıların markanızla ve sunduğunuz deneyimle ilişkisini optimum seviyede olumlu etkiliyor; hem de alışveriş ihtimalini arttırıyor. Doğru koku seçimleriyle, kaliteli içeriği ve %100 bitki özlü kokularıyla aromeks markanızı zihinlerde olumlu noktalara kazımaya hazır!

İnsan bedenine, zihnine ve duygularına etkisi kanıtlanmış ve insanlık tarihine kazınmış “koku” fenomeni marka kimliği oluştururken artık olmazsa olmazlar arasında. Hem markanızla özdeşleşen harika kokular için, hem de müşterinin marka deneyimini en üst düzeye çekmek için hemen bize ulaşabilirsiniz!

Profesyonel ortam kokuları, harika parfümler ve koku makinelerinin temini için www.aromeks.com adresini ziyaret edin. Müşterileriniz alışverişin kokusunu aldığında, bir daha bırakamayacak!