Beş duyumuz içinde bilinçaltımıza etki eden tek duyumuz olan koku duyumuz sayesinde, bir çoğumuz çocukken duyduğumuz bir kokuyu yıllar sonra kokladığımızda bize bir duygu anımsattığına daha önce şahit olmuşuzdur. Koku duyumuz limbik sistemimizi etkileyerek mutlu olduğumuz, heyecanlandığımız ya da korktuğumuz bir anıya bizi götürebilmektedir. Bedenimiz bir titreşimden oluştuğu için, her çakramızın titreşim frekansındaki kokuları kullanarak çakra merkezlerimizdeki enerji üretimini, hayatımıza ve vücudumuza etkilerini görebilmemiz mümkündür. Binlerce yıldır spiritüel seromonilerde tütsülerin kullanılma nedeni de budur. Milyonlarca molekülden oluşan bedenin frekansı fiziksel ve duygusal stres gibi olumsuzluklar nedeniyle düşebilir. Çakraların titreşimiyle uyumlu kokular sayesinde blokajların açılmasını sağlamak mimkündür.

Çakralar; enerji merkezlerimizdir. Bu merkezlerden üretilen enerjiler bedenimizin kaymanları olan fizik – eterik – astral – zihinsel – ruhsal bedenimizdeiletilir. Bu yapı bütünü ise bizim auramızı oluşturmaktadır. Bu alan ne kadar geniş ve berrak ise kişi de o kadar dengeli, güçlü ve enerjik olur. Ortam kokularında, ortamın ve ortamdaki insanların sahip olması hedeflenen auraya yönelik kokular seçilerek, koklama yoluyla olası blokajlar ortadan kaldırılır ve bilinçaltına istenilen mesajlar verilir. Böylece hedeflenen aurayı yakalamak ve ortamdaki insanlara yaşatmak mümkün olabilmektedir. Şimdi çakraları kısaca özetleyerek, o çakraların frekansına hitap eden kokulardan ve tercih edilebileceği ortamlardan bahsedelim.

1. Kök Çakra

Hayatta kalma, beslenme, barınma, sıcaklık, konfor gibi temel ihtiyaçlarımız ile ilgili çakramızdır. Dengede ve uyumlu çalışıyorsa kendimizi güvende hisseder aldığımız kararları şüpheye düşmeden alır ve arkasında dururuz. Sedir, karanfil, zencefil, patchouli kokuları kök çakra ile uyumlu kokulardır. Bu notaları içeren ortam kokuları; kök çakranın etki ettiği barınma, konfor gibi noktaları harekete geçirmesi amacıyla otellerde, emlakçılar için müşterilerine gezirecekleri dairelerin içerisinde, konukların daha uzun vakit geçirmesi istenen casinolarda, mağazalarda vb. yerlerde tercih edilebilir.

2. Sakral Çakra

İlkel duygularımızın, cinselliğin ve yaratıcılığın merkezi olan sakral çakranın dengede olması, karşı cinsle ilişkilerde doğal ve açık bir yapıda olunmasını ve Ruh – Beden – Zihin arasındaki yaratıcı yaşam enerjisinin hissedilmesini sağlar. Duyguların net ve eylemlerin gerçekçi olmasını sağlar. Bu çakranın frekansına etki edebilmek için Ylang Ylang ve Sandal Ağacı kokuları tercih edilmelidir. Sakral çakranın dengede olması amacıyla bu notaları içeren kokular otellerin balayı suitleri, yaratıcılık gerektiren bir çalışma alanı olan ofisler, sanatın herhangi bir dalı ile ilgili dans kursu, heykel atölyesi gibi yerlerde tercih edilebilir.

3. Güneş Sinirağı Çakrası

 Ham duyguların (öfke – duyarlılık vb.) ve kişisel gücün merkezidir. Dengede olduğunda kişi duygu, istek ve deneyimleri gelişiminin bir parçası olarak kabullenir, olumsuz durumlarda kendisini suçlamaz. Dengeli bir duygu durumuna ulaşır. Bu çakra için; lavanta – biberiye – bergamot kokuları frekansı harekete geçirir. Bu notaları içeren kokuların ise; psikolog ofislerinde, spa merkezlerinde veya yoga stüdyolarında kullanılması mantıklı bir tercih olacaktır.

4. Kalp Çakrası

Görevi tüm çakraları birleştirmektir. Tüm çakra sisteminin merkezidir. Dengede olması kişinin yaşam enerjisinin, ilahi olanla bağlantısının artmasını sağlar. Duygular; şüphelerden, iç karışıklıklardan, çelişkilerden uzaklaşır ve sadece sevgi hakim olur. Bu dengeyi sağlamak için de Gül kokusu kullanılabilir. Kalp çakrasının frekansının arttırmak istenebileceği yoga ve meditasyon stüdyoları, ibadethaneler gibi yerlerde bu tarz oda kokuları tercih edilebilir.

5. Boğaz Çakrası

İfade, iletişim ve esin yeteneğinin merkezi olan bu çakra denge halinde olduğunda kişi duygu, düşünce ve içsel bilgisini özgürce ve kusursuzca ifade eder. Ses telleri açık, rahattır. Başkalarını suçlamadan ve gerçeği konuşur. Bunun için de Adaçayı ve Okaliptüs notaları içeren kokular etkili olacaktır. Avukatlık ofisleri, psikolog ofisleri veya kongre merkezlerindeki sunum salonlarında tercih edilebilir.

6. Üçüncü Göz Çakrası

Emir ve algı merkezi olan üçüncü göz çakrası dengede olduğunda, kişinin sezgileri güçlüdür. Akılcı düşüncenin sınırlarını aşılır, farklı boyutlarda algılama yaşanır. Dengelemek için de nane ve yasemin kokuları kullanılır. Bu kokular borsa ofislerinde, kütüphanelerde vb. yerlerde tercih edilebilir.

7. Taç Çakra

Yüksek benliğin sesinin duyulduğu, İlahi olan ile bağlantının güçlü olduğu çakradır. Dengeye geldiğinde iç yaşam ve dış yaşamla olan bağ arasında bir ikilem ve kopukluk kalmaz. Bilinç sakin ve açık olur. Dengelemek için ise Günlük ve Lotus Çiçeği kokuları tercih edilir. Taç çakranın aktif olması hedeflenen bir çok ortam için bu notaları içerek oda kokularından faydalanılabilir.

Ortamın istenilen aurada olmasını sağlayarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşmak için Ortam Kokuları ve Profesyonel Ortam Kokulandırma hakkında daha fazla bilgi alabilirve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz